Güvenlik onayları ve mülkiyet kaybı önleme

Ürün standartları ve onayları kaliteyi, küresel bilinirliği, güvenliği ve standardizasyonu mümkün kılıyor. Onaylar ve listeler genellikle gereklidir ve listelenen bir ürün müşteriye ürünün kategorisi için bazı minimum gereksinimlere göre test edildiğini gösterir. Buna ek olarak, tedarikçinin onay kuruluşu tarafından gerçekleştirilen düzenli testler ve denetimleri taahhüt ettiğini işaret eder.

UL ve FM onayları en iyi tanınan küresel standartlardan bazılarıdır ve ürünlerimizi bu standartlarla işaretleyebilmek ürün grubumuza büyük değer katmaktadır.

UL standardı, FM onayı ve AVK ürünleri

Her zaman en yüksek kaliteyi hedeflediğimiz için, yangından korunma uygulamaları için ürünlerimizin çoğu hem UL hem de FM'e göre onaylanmaktadır. Bu nedenle, bu tanınmış küresel kuruluşların belirlediği standart ve gereklilikleri karşılamayı ve ürün yelpazemizi buna göre sürekli olarak test etmeyi ve kontrol etmeyi taahhüt ettik.

UL'de listelenen ve FM onaylı ürünlerimiz kuru ve ıslak tip hidrantlar, kelebek vanalar, NRS (yükselmeyen milli) sürgülü vanalar, OS&Y sürgülü vanalar, post indikatörler, duvar tipi post indikatörler ve çalpara çekvalfleri kapsamaktadır.

Her ürün serisi için özel onaylar hakkında aşağıda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

FM onayı

FM Global, kayıpların çoğunun önlenebileceği felsefesinden hareket eden bir gayrimenkul sigorta şirketidir. Müşterilerinin dünya çapındaki faaliyetlerini korumak için sigorta ürünleri ve mülkiyet kaybı önleme mühendisliği hizmetleri sunarlar.

FM Onayı, FM Global Group'un bir parçasıdır ve bir test ve belgelendirme hizmetidir. Beş adımlı onay sürecini geçen ürünlere, mülkiyet kaybının önlenmesine destek olmak ve beklendiği gibi çalışacaklarını belirtmek için küresel olarak kabul edilen FM işareti verilir.

UL standartları

Underwriters Laboratories (UL), 1.600'den fazla standart geliştirmiş bir ürün güvenliği test ve belgelendirme şirketidir. UL, 100'den fazla ülkedeki müşterileri onaylamakta, doğrulamakta, test etmekte, denetlemekte ve eğitmektedir.

UL Listesinde yer almak için, listelenecek ürünün temsili bir örneğinin test edilmesi ve belirlenen güvenlik gerekliliklerinin karşılaması gerekir. UL işaretine sahip ürünler, UL standartlarının ve gerekliliklerinin her zaman karşılandığından emin olmak için ürünleri sürekli test eden Underwriters Laboratories takip programı kapsamındadır.

FM ve UL işaretli ürünlerimiz için test ve onay detayları

27 serisi AVK yangın hidrantları - FM 1510 ve UL 246'ya göre

Yangından korunma hizmeti hidrantları için UL 246 standardı:

Bu gereksinimler, yangından korunma hizmeti için su sağlayan boru sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış hidrantların performansını ve test yöntemlerini kapsamaktadır.

UL 246 onay testleri 10 günlük nemli amonyaklı hava gerilme testi, UL 157'ye göre kauçuk parçaların test edilmesi ve çalışma, sızıntı ve basınç kaybı testlerini içermektedir.

FM sınıf numarası 1511:

Gövde mukavemeti, beş dakika süreyle çalışma basıncının dört katı basınçla test edilir ve testten sonra herhangi bir hasar bulgusu olmamalıdır. Standart aynı zamanda çalışma basıncının iki katında beş dakika boyunca hasar veya sızıntı görülmeden sit sızdırmazlığı testini içerir. Ayrıca, hortum çıkış gücü, mil mukavemeti ve basınç kaybı test edilir, ve son olarak, kırılabilir sisteme sahip bir hidrant maksimum çalışma basıncındayken kırmak için yeterli bir kuvvet ile vurularak test edilir.

Kırılma sonrasında basınç iki dakika süreyle muhafaza edilirken hidranttan en fazla 19 dm³/dk kaçak olması gerekir. 

45 serisi AVK sürgülü vanaları - FM 1120-1130 ve UL 262'ye göre

Yangından korunma hizmetinde kullanılan sürgülü vanalar için UL 262 standardı:

Bu gereksinimler, yangından korunma hizmeti için su sağlayan boru sistemlerine montajı amaçlanan sürgülü vanaları kapsamaktadır.

UL 262 standardı 10 günlük nemli amonyaklı hava gerilme kırma testini, UL 157'ye göre kauçuk parçaların testini, oturma yüzeyleri için kaplama testini ve miller için korozyon testini içerir.

FM sınıf numarası 1120 ve 1130:

Vana gövdesi ve kapağı beş dakika boyunca çalışma basıncının dört katı (veya en az 48 bar) hidrostatik teste tabi tutulur, sonucunda sürekli çatlama veya kalıcı bozulma olmamalıdır. Mil sızdırmazlığı, çalışma basıncına maruz kalan kısmen açık bir vana üzerinde beş dakika boyunca test edilir. Sızıntısı görünmemelidir.

Hem elastomer hem de metal yataklı sürgülü vanalar sızdırmazlık testine tabidir. Ayrıca, kauçuk parçalar su emme, korozyon koruma kaplama, yaşlanma ve yapıştırma yeterliliği ve sürgü, mil contası, gösterge ve volan ise mukavemet için test edilir.

34 serisi AVK post indikatörler - FM 1110 ve UL 789'a göre

Yangından korunma hizmetinde kullanılan post indikatörler için UL 789 standardı:

Bu gereksinimler, her türlü sürgünün konumunu göstermeye yarayan yer tipi ve duvar tipi post indikatöerleri kapsar. Post indikatörler genel olarak sprinkler, deluge vana, su spreyi, köpük ve bağlantıların binaya girdiği özel itfaiye boru sistemleri için su tedariğini kontrol eden vanalar ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. UL 789 standardı, post indikatörlerin performans testleri ile dönen ve hareket eden mekanizmaların testini içerir.  Polimerik parçaların 1.000 tur çalışma testi de bu kapsamdadır.

FM sınıf numarası 1110:

Göstergenin görünürlüğü 12 metrelik bir mesafede test edilir ve şiddetli bir yağmur fırtınası simüle edilerek içinde su toplanması olmadığından emin olmak için su geçirmezlik testi yapılır.

Dikey bir gösterge direğine her iki yönde de 1220 Nm kuvvete dayanmalıdır (350mm'ye kadar vanalar için) - bir duvar tipi gösterge ise 815 Nm güce dayanmalıdır (250mm'ye kadar).

Son olarak, metalik olmayan bileşenler,n dayanıklılığı 427°C’ye varan yüksek sıcaklıklarda iki saat boyunca test edilir. Post indikatör tekrar soğutulduktan sonra tam çalışma yeteneğine sahip olmalıdır.

75 Serisi AVK kelebek vanaları (gösterge vanaları) - FM 1112’ye göre

Disk mukavemeti  çalışma basıncının iki katında beş dakika boyunca tutulur ve her iki yönde tekrarlanarak test edilir. Hidrostatik mukavemet, çalışma basıncının dört katında (veya en az 48 bar) hidrostatik basınçta beş dakika boyunca test edilir. Vana gövdesinde gözle görülür bir çatlama veya kalıcı bozulma görülmemelidir.

Sit sızdırmazlığı çalışma basıncında ve çalışma basıncının %125'inde beşer dakika boyunca test edilir.

Herhangi bir sızıntı varsa, bu sit tipine göre izin verilen limitleri ile karşılaştırılmalıdır. Mil sızdırmazlığı beş dakika boyunca kısmen açık pozisyonda çalışma basıncında test edilir ve bu süre içinde disk altı kez açılıp kapatılır, süre boyunca görünür bir sızıntı olmamalıdır.

Ayrıca, FM standardı aynı zamanda vana montaj mukavemeti, nihai çalıştırma torku, dayanıklılık, çeyrek tur dayanıklılığı (kelebek tipi), sürtünme kaybı tayini, su darbesi, gösterge mukavemeti, su emme, yaşlanma, korozyon koruma kaplaması ve çok daha fazlasının test edilmesini talep etmektedir.

5190 serisi AVK çekvalfleri - FM 1210 (seçilmiş ürünler) ve UL 312’ye göre

Yangından korunma için AVK serisi 5190 ürünleri UL 312 standardını karşılamaktadır. 5190/10-001 ve 5190/20-001 ürünleri ayrıca FM 1210 standardına göre onaylanmıştır.

Yangından korunma hizmetinde kullanılan çekvalfler için UL 312 standardı:

Bu gereksinimler, yangından korunma hizmeti için su sağlayan boru sistemlerine montajı amaçlanan DN 25mm ve üzeri çekvalfleri kapsamaktadır. UL 312 onay testleri arasında açma kapama performans testi, kauçuk parçaların testi, elastomer sit için yapışma testi ve sızdırmazlık testi yer almaktadır.

FM sınıf numarası 1210:

Vana dakikada en fazla altı döngü yapacak şekinde toplam 50.000 açma kapama döngüsüne tabi tutulur. Test atmosfer basıncında gerçekleştirilir ve herhangi bir vana bileşeninde aşırı aşınma, hasar veya arıza olmamalıdır. Hem elastomer sitli hem de metal sitli vanalarda sit sızdırmazlığı testi yapılır. Elastomer sit için, test sırasında 2, 6,8 ve 12 bar (ve 12 bar'dan yüksekse çalışma basıncı) basınçta beşer dakika boyunca sızdırmazlık testi yapılır. Sızıntıya izin verilmez.

Metal yataklı sit için 2, 6,8 ve 12 bara (ve 12 bardan yüksekse çalışma basıncına) basınca beşer dakika boyunca maruz kaldığında sızıntı miktarı nominal vana boyutunun santimetre başına yaklaşık 11,8 ml/saat değerini geçmemelidir.

Ayrıca disk mukavemeti, hidrostatik mukavemet, sürtünme kaybı tayini, yapıştırma yeterliliği, su emilimi ve yaşlanma da FM 1210 standartlarına göre test edilmektedir.

Indir

Yangından korunma

Yangından korunma için olan vana, hidrant ve aksesuarlarımız hakkında faydaları ve içeriklerini de içeren eksiksiz bir genel bakış edinin.