İletişim ve veri görselleştirme

VIDI cihazları, esnek bir çözüm sağlayan modern bir IoT iletişimi kullanmaktadır. Tercih edilen herhangi bir BT sistemi veya AVK'nın kendi yazılım platformu VIDI Cloud ile verilere her zaman ve her yerden kolayca erişilebilir.

Üstün kapsama alanı için lider teknolojiyi kullanın

AVK Smart Water, mükemmel radyo performansı, uzun pil ömrü ve yüksek veri güvenliği sağlamak için tüm sensörler için kablosuz IoT teknolojisi NB-IoT'yi (Dar Bant Nesnelerin İnterneti) kullanır. NB-IoT, sensörlerin kurulumunu ve kullanımını kolaylaştırır. Sensörler kurulduktan sonra, kamu hizmetleri için tek masraf küçük bir abonelik ücretidir ve veriler bir hizmet olarak teslim edilir.

Varlıkların dijital olarak izlenmesini su idareleri için daha kolay hale getirmek için tüm AVK Akıllı Su sensörleri, verileri doğrudan tercih edilen herhangi bir BT sistemine kolayca entegre etmek için API (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanır.

Yardımcı programların, verileri okuma ve kullanma ile ilgili farklı gereksinimleri vardır. AVK Smart Water, su idarelerinin protokollerdeki veya güvenlik sistemlerindeki değişiklikler konusunda endişelenmesine gerek kalmamasını sağlar. API ile, IoT ve akıllı ürünlerin karmaşıklığı yardımcı programlardan kaldırılır ve onlar için işlenir. Bu şekilde, su idareleri çabalarını daha önemli görevlere odaklayabilir.

Verileri değerli içgörülere dönüştürün

VIDI Cloud, toplu veri görselleştirme için bir web platformudur. Sezgiseldir ve verileri kapsamlı bilgilere dönüştürerek değer üretmenizi sağlar. Yazılım, VIDI cihazlarından toplanan veriler aracılığıyla dağıtım ağınıza genel bir bakış sağlar. Veriler, iyileştirmeler yapmanıza ve böylece operasyonunuzu optimize etmenize ve daha verimli bir su temini sağlamanıza olanak tanır.

Verilerinizi görüntülemek için farklı özelliklere sahip olan VIDI Cloud, size tam mobilite sağlar ve sisteminizi çevik ve uygun maliyetli bir şekilde çalıştırmanıza olanak tanır.

NB-IoT:Yeraltı kurulumlarında veri toplama için ideal

Yeraltı kurulumlarının dezavantajı, radyonun toprağa nüfuz etmekte zorlanması nedeniyle IoT cihazlarından gelen sinyali genellikle zayıflatmalarıdır., asfalt, veya benzeri.

NB-IoT nedir?

NB-IoT, Düşük Güçlü Geniş Alan Ağları (LPWAN'lar) adı verilen bir kategorinin parçası olan bir bağlantı protokolüdür. Yeni 5G spesifikasyonlarının bir parçasıdır ve dünyadaki en yaygın IoT teknolojisi olarak ayarlanmıştır. Bunun ana nedenlerinden biri, akıllı telefonlar için kullanılan zaten yaygın olan 4G iletişim altyapısını kullanmasıdır, bu da herhangi bir ek bileşene ihtiyaç duymadan çok yüksek bir kapsama alanı sağlar.

Frekans bandı adanmıştır ve adından da anlaşılacağı gibi çok dar bantlıdır. Bu, cihazların pilini kaybetmeden iletişim kurmak için çok daha fazla güç kullanabileceği ve diğer standartlara göre 3 kat daha kalın duvarlardan geçebileceği anlamına gelir.

NB-IoT neden yeraltı ortamları için idealdir?

NB-IoT (Dar Bant Nesnelerin İnterneti), diğer Düşük Güçlü IoT teknolojilerine kıyasla ağ verimliliğini önemli ölçüde artırır. Kuyular, odalar ve diğer yeraltı yapıları gibi kapalı alanlara nüfuz edebilir. Ek olarak, kapalı ortamlarda diğer tüm IoT teknolojilerinden daha fazla kapsama alanı sağlayabilir. Bu, NB-IoT'yi altyapının çoğunun yer altında olduğu su dağıtım şebekesindeki ölçümler için mükemmel hale getirir.

Zorluğun farkında olarak, AVK olarak IoT sensör portföyümüzü NB-IoT teknolojisine sahip olarak sunmayı seçtik. Ve yukarıda kısaca bahsedildiği gibi, NB-IoT'nin faydaları çoktur:

  • Yüksek penetrasyon
  • Yüksek bağlantı yoğunluğu (küçük bir alanda birbirini bozmadan birçok cihaz kullanabilme)
  • Düşük dağıtım ve işletme maliyetleri
  • Geniş kapsam
  • Düşük güç tüketimi (uzun pil ömrü)

Özetle, herhangi bir ölçekte ulaşılması zor konumlarda enerji tasarruflu IoT cihazlarını sabit konuşlandırmak istiyorsanız NB-IoT tercih etmek için harika bir LPWAN'dır.

NB-IoT'de Veri Güvenliği

Yukarıda belirtilen faydaların yanı sıra, NB-IoT, 4G ve 3G ile aynı düzeyde güvenlik sağladığı için yüksek düzeyde veri güvenliğine de sahiptir.

  • Desteklediği sistemler:
  • Veri Bütünlüğü
  • Cihaz Tanımlama
  • Kullanıcı Kimliği Gizliliği
  • Varlık Kimlik Doğrulaması

AVK'da, eksiksiz bir uçtan uca güvenlik çözümü sağlamak için özel APN ve VPN bağlantılarıyla ekstra bir güvenlik katmanı eklemeyi seçtik. Çünkü müşterilerimiz ve temiz ve güvenli içme suyuna güvenen tüm tüketiciler için veri güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.