Örnek projeler

Verimli su tedariği yönetimi ile ilgili geniş çaplı proje sayesinde milyonlarca dolarlık tasarruf

Gürcistan Su ve Güç İdaresi (GWP), su tedariği yönetimini iyileştirmek ve etkinliğini artırmak için alacağı 500 basınç kontrol vanası (BKV) için AVK’yı seçti.

Tiflis bölgesinde %70’i bulan kritik su kayıpları, kayıp azaltma ile ilgili bir insiyatifi hayata geçirdi. Bu doğrultuda etkili su yönetimi sağlayabilmek için kapsamlı bir dönüşüme giren GWP, mevcut 150 basınç kontrol vanasını AVK’nın çözümü ile değiştirmenin yanında 350 adet de ilave BKV siparişi verdi. Yapılan değişiklik sonucu su üretiminden öngörülen tasarruf yıllık 6 milyon dolar seviyesinde. 

Su kayıplarını azaltmak için basınç yönetimi 

Basınç yönetimi kullanıcılar, idareler ve sürdürülebilirlik açısından çok fazla fayda sunmaktadır. Bu yöntem kaçakları azaltması dolayısıyla faturalanamayan suyu da azaltmaktadır. Bu sayede enerji verimliliği artarken, operasyon ve bakım maliyetleri de düşmektedir. BKVler aracılığıyla basınç yönetimi yapmak üretilen ve pompalanan  sudan tasarruf etmenin yanında, kullanıcıların suyuna olan müdahaleyi de azalttığı için müşteri memnuniyetini de artırmaktadır. Tiflis bölgesindeki en büyük faydalardan birisi de yüksek konumlandırılmış rezervuarlardan doğan gereksiz yüksek basınçların düşürülmüş olmasıdır. 

Daha az basınç, daha az boru patlağı 

500 basınç kontrol vanasından 235’inin montajının ardından önemli faydalar görülmeye başlandı bile. Tedarik bölgesine pompalanan toplam su miktarı bir önceki yıla göre %7 azaldı ve suyu arıtma ve pompalama maliyetleri de %10 oranında düşüş gösterdi. Su koçu darbesi riski azalırken, %25 oranında daha az boru patlağı oluştu. Pompalanan su miktarı günlük olarak 76,000 m³ azaldı ve GWP’nin yıllık su tasarrufunu 27,740,000 m³ seviyesine çıkardı.

Milyonlarca dolarlık tasarruf

GWP, 500 BKVnin tamamının döşenmesinden sonra yıllık su tasarrufu seviyesinin 58.000.000 metreküp seviyesine çıkmasını öngörüyor. Tiflis’te 1 metreküp suyun imalat bedelinin 0,11 dolar olduğu düşünüldüğünde, sadece tasarruf edilen sudan elde edilecek tasarruf 6,4 milyon dolar seviyesinde olacak. 

 

235 BKV döşendikten sonraki tasarruf seviyesi:

  • %10 elektrik tasarrufu

  • %25 boru patlağı azalması
  • Pompalanan suda 27,740,000 m³/yıllık azalma

500 BKV döşendikten sonra oluşması beklenen tasarruf seviyesi:

  • Pompalanan suda 58.000,000 m³/yıllık azalma
  • 6.380.000 dolar/yıl* su üretim maliyeti tasarrufu

           *Tiflis’te 1 m3 su elde etme maliyeti 0,11 dolar

Broşürü indirin

Akıllı basınç yönetimi

Su, büyük bir saygıyla korumamız ve kullanmamız gereken kıt bir kaynaktır.