Örnek projeler

Baraj dip vanası yenilemesi için iğne vana

Aggerverband su yönetim idaresi Almanya’nın Nordrhein-Westfalen bölgesindeki çeşitli barajların yönetiminden sorumlu. Bu barajların birisinin dip drenaj vanasının yenilenmesi işi için AVK, DN1200mm PN 16 bir iğne vana tedarik etti. Bu iğne vana, barajdaki su seviyesini kontrol edip, yoğun yağışlı zamanlarda bile debinin sürekli sabit kalmasını sağlayacak barajın dibindeki bir çıkış vanası olarak kullanılacak.

Tesis baş mühendisi ve son kullanıcı, İtalyan firmamız AC.MO’yu ziyaret ederek üretim tesisini, ekipmanların kalitesini ve benzer özelliklerde bir iğne vana uygulamasını inceledi. Bu süre zarfında öngörülen çalışma parametreleri doğrultusunda oluşacak debilerin hesap teyidi yapıldı.

İğne vananın AUMA aktüatör ile teknik onayı esnasında boyut, dayanıklılık, kaplama kalınlığı ve sızdırmazlık testleri gerçekleştirildi. İğne vana ile birlikte kullanılmak üzere AVK grubunun bir üyesi olan Wouter Witzel tarafından DN 1200 PN 16 bir kelebek vana da tedarik edildi. 

Bu proje ile AVK’nın hem küresel hem de yerel olmasının gücü ve perfromansı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

AVK İğne Vana Özellikleri

  • Çap: DN1200
  • Basınç Sınıfı: PN16
  • En yüksek basınç 4.1 bar
  • Debi: max. 14 m³/s
  • Kaplama: min. 500 µm epoksi
  • Ağırlık: 3,700 kg
  • Aktüatör: AUMA SAR 10.2 elektrik aktüatörü ve AM 01.1 kontrol ünitesi

ÜRÜN DETAYLARI

İğneli vana nedir?

İğne vanalar; bazen plunger vana olarak da adlandırılıyor; mühendislerin basıncı ve debiyi hassas bir şekilde kontrol edip yönetebilmesini sağlamaktadır. İğne vanalar debi veya basınç düzenlemesinin gerekli olduğu birçok farklı uygulamada kullanılmaktadır. Su arıtma, dağıtım, barajlar, rezervuarlar, güç santralleri ve endüstride kullanılmaktadır.

ANİMASYON

İğne vanalar

872 serisi iğne vanaların özellikleri ve fonksiyonu